Novinkomat
Poznámka
Kontaktní informace
Karolína Volná
tel: 605 747 386
@: free.styles@email.cz
místo chovu: Vyškov

postheadericon Freedom DIY: Box pro myšky

Často se setkávám s dotazem typu: Jak si můžu sám vyrobit ubikaci pro myšky či jiná drobná zvířata?
A tak jsem se rozhodla udělat menší fotonávod s doprovodným popisem. Samozřejmě možností je mnoho. Já popisuji mnou ověřenou a dle mého názoru jednoduchou a levnou metodu.

    Co budeme nutně potřebovat:
  1. Plastový box vhodných rozměrů s víkem (nejlépe se zavíráním)
  2. Pletivo s co nejmenší roztečí (nejlépe do 7mm)
  3. Řezací nůž
  4. Vrtačku
  5. Tavící pistoli s náplní pro plast a jiné pevné materiály

    Co se nám bude hodit:
  1. Pevná podložka pod víko
  2. Fix
  3. Metr nebo pravítko
  4. Pilka
  5. Pilník na plast/kov
  6. Kombinačky
  7. Něco těžkého na zatížení pletiva

Pokud jste stejně „šikovní“ jako já, doporučuji si obléci něco, co se může trošku poničit a jako pracovní plochu zvolit stejně orientované místo nebo alespoň víko dobře podložit.

DIY BOX

Nachystáme si box i s víkem na pracovní plochu.

Box zvolený pro tuto ukázku je z Hornbachu, má zacvakávací zavírání. Ale použít můžete jakýkoliv jiný. Výborné zkušenosti mám například s Multi box od Hobby life. Mnoho chovatelů používá SAMLA boxy z IKEA, jsou velice ekonomicky výhodné, ale musíte si na ně zabezpečit zavírání. Velikost boxu volíme podle počtu chovaných myšek. Já používám boxy o velikosti 40x30x17 cm pro jednotlivé samce a pro skupiny do 5 myšek využívám boxy o rozměrech 55x40x18 cm. Větší skupiny mám ve velkých klecích.

DIY BOX

Naměříme a namalujeme si část, kterou chceme vyřezat. Čím větší otvor bude, tím lépe bude ubikace větraná a tedy pro myšky příjemnější. Nezapomeňte nechat nějaké místo na připevnění pletiva. Nechávám minimálně 3cm okraje.

Pozn.: Já jako tradičně jsem nakonec danou část trošku pozměnila, takže výřez není přesně na vyznačených čarách.

DIY BOX

Nachystáme si potřebné nářadí a podložku pod víko.

Nejdůležitější je řezací nůž, pilka nám může v pozdější fázi usnadnit a urychlit odřezání plastu, ale není nutné ji použít. Pilník slouží k zabroušení ostrých hran a nerovností po vyřezání otvoru. Jako podložku využívám plast z dříve vyřezaného víka, lze použít třeba dřevotřísku a jiné pevné materiály

DIY BOX

Řezacím nožem si nejprve načrtneme obrys, který chceme vyřezat. Doporučuji řezat na vícekrát a velmi opatrně, plast má tendence praskat a velice těžko se pak spravuje. Pokud máme pilku, můžeme ji využít na odřezání dlouhých stran. Nejprve, ale musíme proříznout minimálně začátek, tak abychom mohli pilku protáhnout skrz plastem. Na rohy používejte výhradně řezací nůž.

DIY BOX

Pokud máme otvor vyřezaný, je vhodné použít pilník pro zabroušení nerovností a ostrých částí.

DIY BOX

Nejčastěji používám pletivo o rozteči cca 6 mm. S větší roztečí mám negativní zkušenosti (mluvím o roztečích nad 1cm). Myšky z nich sice neutíkají, ale mohou se zranit – abych Vás trošku vystrašila, může se stát například toto: Myšák strčil hlavu do pletiva a uvízl tam přes noc. Způsobil si zranění a musela jsem jej doslova vystříhat.

Metrem či pravítkem změřím otvor ve víku a podle něj naměřím pletivo. Zpravidla nechávám kolem 2 cm přesah na každé straně, tak aby šlo víko pořádně připevnit a tedy pevně drželo. K odstříhání používám kombinačky. Je dobré si fixem označit místa ohraničující vystřihovaný kus. Pokud mám pletivo vystřižené, zkusím jej co nejvíce narovnat. Můžu ho klidně nechat přes noc vhodně zatížené – nicméně, stejně se zřejmě úplně nevyrovná.

DIY BOX

Pletivo připevňuji k víku vždy z vnitřní strany víka, pokud to uděláte naopak, myšky mohou plast zevnitř vesele okusovat a může se stát, že jednou už v té ubikaci prostě nebudou - utečou. :D V tenké vrstvě nanesu lepidlo – upozorňuji, že pokud použijete klasické aranžovací pasující zpravidla do minipistolí, po čase se Vám zřejmě odlepí. Po nanesení co nejrychleji přimáčknu pletivo k víku a pokud odstává, tak jej zatížím nejlépe skleněným nebo jiným hladkým předmětem – kvůli následnému odstraňování z tuhého lepidla. Postupuju po malých částech – zpravidla postupně udělám rohy, zatěžuji je a následně pokračuji na přilehlých stranách. Nesnažte se nanést lepidlo na víko najednou, než byste jej všude správně nanesli, způlky Vám zaschne a můžete jej leda tak sloupat.

DIY BOX

Ukázka vrstvy lepidla.

Je důležité, aby při zasychání leželo pletivo těsně na víku a bylo ponořené v lepidlu. Pokud je potřeba pletivo zatížit, předmět na něj po nanesení lepidla pouze položte. Nikdy jej na pletivo netlačte. Mohlo by se špatně přilepit a jistě by bylo těžší po zaschnutí předmět odtrhnout.

DIY BOX

Po pár minutách je lepidlo zcela zaschlé a víko připravené k používání. Ještě doporučuji kombinačkami nebo pilníkem odstranit vyčnívající drátky po krajích pletiva – myšky by se o ně mohly poranit.

DIY BOX

Pokud chceme napáječku umisťovat zvenku boxu – což z vlastních zkušeností vřele doporučuji, musíme do boxu vyvrtat díru. Měla by být velká akorát na pítko napáječky. Pokud by byla menší, napáječku do ní nedostaneme.. :D A pokud by byla větší, myšky by mohly časem otvor zvětšit a utéct.

Nejprve si fixem označíme místo a velikost dírky, kterou budeme vrtat. Odměřuji podle napáječky, důležité je i vertikální umístění, tak aby napáječka držela ve svislé poloze, šla z vrchu připevnit k víku a prostě fungovala. K vyřezání používám vrtačku. Opět musíme být opatrní, plast praská a vrtačka po něm zpočátku vesele klouže. Na začátek mám fígl se šroubovákem, kdy si s ním trošku plast navrtám a potom velice jednoduše vrtačkou díru dokončím. Není na škodu si při vrtání plast z druhé strany podpírat například dřevěnou deskou, předejdeme prasknutí pod tlakem. Vyvrtanou díru doupravíme, tak aby z ní netrčel přebytečný plast.

DIY BOX

A máme hotovo! Stačí už jen nasypat podestýlku, naaranžovat ubikaci dle Vašich představ a ubytovat nové nájemníky. :)

DIY BOX

Záruka kvality garantovaná kokršpanělím expertem. 10 z 10 kokršpanělů by používalo pro své myší mazlíčky tuto ubikaci. :D

DIY BOX

© Karolína Volná, 2013 - Všechna práva vyhrazena, zákaz kopírování textu